Marko Polo i drugi poznati Korčulani
Svjetski poznati Korčulani

POZNATI KORČULANI

Opisati Korčulu kroz lica, um, oči i ruke onih koje je Korčula iznjedrila, privukla svojom ljepotom ili ih je povijest nataložila kao mit, nije jednostavan zadatak. Postavlja se niz pitanja, između ostalih, gdje povući granicu i odakle započeti.
Možda još od vremena bogova i nimfe Kerkyre, jedne od kćeri riječnog boga Azopa, koju je oteo Posejdon i zatočio na Korčuli. I po čijem imenu i crnoj kosi (ili tek gustoj šumi hrasta crnike) i ovaj otok nosi ime Korkyra Melaina ili Korkyra Nigra.
Ili krenuti od Antenora, trojanskog ratnika iz 11. stoljeća pr. n. e., koji je u bijegu iz Troje navodno zastao baš kod Korčule i utemeljio grad.
Ipak, najpoznatiji je mit o Marku Polu, najvećem svjetskom putniku iz 13. stoljeća. Već stoljećima razvija se legenda o Korčuli kao mjestu njegovog rođenja. U priči u kojoj se briše granica između mita i zbilje jedno je nedvojbeno: Marko Polo sudjelovao je u pomorskoj bitki svoje Venecije 1298. te su ga Đenovežani zarobili i utamničili u Korčuli.


OBITELJ POLO-DEPOLO

Marko Polo
G 1254

rođen

Svjetski putnik, istraživač, putopisac, carski emisar, Marko Polo rođen je 1254.godine u Korčuli.
Korčula je nesumljivo grad podrijetla obitelji Polo-Depolo.
IL Milione

KNJIGA

Marko Polo je autor knjige 'Il milione' koja se i nakon 700 godina i dalje čita sa zanimanjem. Europljanima je prvi put predstavio Kinu i druge azijske zemlje.

Putovanje

OD VENECIJE DO KINE

U dobi od sedamnaest godina, iz Venecije, odlazi na putovanje u daleku Kinu s ocem Nikolom i ujakom, Mateom. Nakon putovanja dužeg od tri i pol godine, boravi na dvoru mongolskog Kublaj - kana punih šesnaest godina ( 1275.-1291.).

BITKA

POMORSKA BITKA KOD KORČULE 07.09.1298.

07.09.1298. odigrala se velika pomorska bitka između đenoveške i mletačke flote pod gradom Korčulom. Đenoveška flota brojala je 85 galija a mletačka flota čak 96 galija i 3 velika broda. Bitka je počela rano ujutro 7. rujna. Do preokreta u ovoj bitci dolazi kada se iz pravca Mljeta, pojavljuje još 16 đenoveških galija. Potopljeno je 18 mletačkih galija, zarobljeno je 66 galija; 7.000 vojnika, mornara i veslača je poginulo a 7.400 zarobljeno. Mletačka flota je poražena, a Đenovežani među svojim zarobljenicima imaju i velikog Marka Pola. Đenoveški zapovjednik Lamba Dorije, svoju pobjedu slavi nekoliko dana u Korčuli a Đenova je pobjedniku pripremila veličanstveni doček. Najstariji opis spomenute bitke čuva se u Nacionalnoj biblioteci u Parizu.
Zarobljen u đenoveškom zatvoru Marko Polo je ispripovijedio svoje doživljaje s puta u Kinu pisaru Rusticheliu, koji su zabilježeni u knjizi “Il Milione”. Marko Polo je 1299. oslobođen nakon isplate velike otkupnine.
Obiteljska kuća Polovih u Mlecima je nestala i ustupila mjesto kazalištu, a u Korčuli se sačuvala rodna kuća, kao i uspomena na velikog Marka. Obitelj Depolo danas je još jedna od najstarijih korčulanskih obitelji.


SVJETSKI POZNATA IMENA U KORČULI

Njemački filolog i slikar Richard Ziegler (1891.-1992.) boravio je i stvarao u Korčuli uoči Drugog svjetskog rata. Njegova slika 'Otok ljubavi' jedan je od najvrednijih eksponata Gradskog muzeja.
U Korčuli su boravili i stvarali njemački slikar i grafičar Walter Höfner (jedan od onih koji je u Korčuli izbjegao nacistički progon), nizozemski slikar – mozaičar Louis Schrikkel, austrijski književnik Franz Theodor Csokor, češki umjetnici Richard Uherek, Václav Špála, Ludvik Kuba i brojni drugi.
Grad je od 1964. do 1974. privukao i najveća svjetska filozofska imena u Korčulanskoj ljetnoj školi. Za sve njih Korčula je bila važna, nezaobilazna životna i stvaralačka postaja, izvor inspiracije i mjesto nastanka njihovih ponajvažnijih djela.
Navedene ličnosti i njihova postignuća, a riječ je tek o manjem dijelu šireg kruga ljudi koji su se istaknuli, dokaz su teze o Korčuli kao mjestu talentiranih ljudi. Ali još i više, kao mjestu koje privlači, emitira snažne impulse; oazi kreativnosti koja je hrvatskoj i svjetskoj umjetnosti i znanosti podarila toliko važnih djela, gradu koji i danas nastavlja jednako osvajati i oduševljavati, poticati i inspirirati. Vrijedi iskušati, zar ne?